„Give Peace a Chance” – polskie stacje radiowe przeciwko wojnie

26 lutego 2024

Polskie rozgłośnie radiowe w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie o tej samej porze zagrały jedną piosenkę. 24 lutego br., punktualnie o 9:45,  na antenach polskich stacji radiowych zabrzmiał utwór Give Peace a Chance Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich. 

Akcja jest wspólną inicjatywą największych komercyjnych nadawców radiowych w Polsce, które tworzą inicjatywę I LOVE RADIO: Grupy Eurozet, Grupy RMF i Grupy Radiowej Time. W tym roku do tego grona dołączyło również Polskie Radio. Pomysł wspólnego grania najsłynniejszego antywojennego protest songu powstał w 2022 roku tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, a inicjatorem była niemiecka rozgłośnia lokalna Radioeins (rdd). 4 marca 2022 w akcji wzięło udział ponad 150 stacji radiowych w całej Europie. Od tego czasu akcja kontynuowana jest w Polsce.

„Wspólna emisja o jednej porze protest songu Give Peace a Chance na antenach stacji radiowych to symboliczne przypomnienie słuchaczom w całej Polsce o trwającej od dwóch lat okrutnej wojnie za naszą wschodnią granicą. To pokazanie jedności i głośnego sprzeciwu wobec rosyjskiego barbarzyństwa i imperializmu putinowskiej Rosji. To w końcu symboliczny gest solidarności i wsparcia świata radiowego dla narodu ukraińskiego w tym trudnym dla niego czasie” – jednym głosem mówią nadawcy.

Give Peace a Chance to utwór nagrany przez Johna Lennona w lipcu 1969 roku. Powstał podczas sesji w hotelu na Bahamach jako wyraz sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Z czasem piosenka stała się kultowym, antywojennym hymnem przywoływanym w czasie różnych konfliktów zbrojnych.

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie rozpoczęły, bez wypowiedzenia wojny, pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Wojna przyniosła ze sobą już setki tysięcy ofiar zarówno wśród cywilów, jak i żołnierzy, systematycznie niszczone są ukraińskie miasta i wsie, a do ucieczki ze swoich miejsc zamieszkania zostało zmuszonych kilka milionów ludzi.