Radio utrzymało udział w rynku reklamowym po trzech kwartałach 2020! [ANALIZA]

Pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku, radio utrzymało po trzech kwartałach br. udział w torcie reklamowym na poziomie 7,4 proc. – to dokładnie tyle samo, ile uzyskało w analogicznym okresie 2019 roku – wynika z raportu „Rynek Reklamy i Mediów” Publicis Groupe Polska. Wg analityków, radio radzi sobie w pandemii najlepiej ze wszystkich mediów offline.

Radio z udziałem 7,4 proc. plasuje się niezmiennie na trzeciej pozycji mediów reklamowych w Polsce. Jest jedynym medium, poza internetem, którego udział w torcie reklamowym nie zmalał po trzech kwartałach.

Po dziewięciu miesiącach 2020 roku radio zanotowało też najmniejszy wolumenowy spadek wydatków spośród wszystkich mediów tradycyjnych – jedynie internet zanotował 2,5-proc. wzrost. Wg Publicis Groupe realna (tj. z uwzględnieniem rabatów) wartość budżetów radiowych wyniosła w tym okresie 446,6 mln zł i była niższa o 11,8 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. W drugim kwartale radio mocno odczuło skutki pandemii (-32,2 proc.). Wydatki reklamowe najmocniej zostały zredukowane w kwietniu i maju. Natomiast – co optymistyczne – w trzecim kwartale rynek się ustabilizował, a wartość budżetów spadła rok do roku jedynie o 2,5 proc.

„Radio to po internecie medium, które najlepiej radzi sobie w czasach pandemii. Po dziewięciu miesiącach 2020 r. wydatki na reklamę radiową spadły mocno, bo o 11,8 proc., jednak wciąż jest to najmniej ze wszystkich mediów offline. Po bardzo słabym kwietniu i maju, w trzecim kwartale rynek reklamy radiowej odnotował jedynie 2,5 proc. spadku, co pozwala z pewnym optymizmem patrzeć w przyszłość i zakładać, że w ostatnim kwartale nie powtórzy się sytuacja z wiosny, a na koniec roku rynek zniweluje spadek do 9,5 proc.” – komentuje Iwona Jaśkiewicz-Kundery, Chief Investment Officer Publicis Groupe.

Wartość całego rynku reklamowego w Polsce po trzech kwartałach 2020 wg Publicis Groupe wyniosła niemal 6,1 mld zł, co oznacza spadek o 11,7 proc. rok do roku. Najsłabszymi miesiącami pod kątem dynamiki były kwiecień i maj – to efekt lockdownu oraz kryzysu spowodowanego przez koronawirusa. Trzeci kwartał przyniósł poprawę sytuacji i redukcję budżetów już tylko o 2,5 proc. Trzynaście sektorów zredukowało swoje inwestycje reklamowe, a jedynie trzy zintensyfikowały. Wydatki na reklamę wzrosły w największym sektorze, czyli handlu – o 2,5 proc. oraz w dwóch najmniejszych sektorach: komputery i audio video (+12,5 proc.) oraz produkty do użytku domowego (+14,4 proc.). Największe wolumenowe spadki wygenerowały trzy sektory: finanse, żywność i motoryzacja.

Opracował: Krzysztof Głowiński