Reklamodawcy wybierają radio. Którzy najczęściej?

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ

W świecie marketerów podglądnie konkurencji to podstawa analizy i planowania działań reklamowych. Pomoc w tym żmudnym zadaniu od lat świadczy Kantar Media monitorując wydatki mediowe reklamodawców. Przeszukiwanie aplikacji AdExpert bywa zmorą początkujących media planerów, ale efekty tej pracy mogą się zmienić w świętego Graal’a nie jednego przetargu reklamowego i zadecydować o dalszych losach strategii mediowej klienta.

Jaki jest więc kształt polskiego rynku reklamy radiowej wg monitoringu Kantar Media?

Największe trzy sektory pod względem wydatków od kilku lat są niezmienne – to handel, produkty farmaceutyczne i motoryzacja. I wszystkie pokazują wyraźne wzrosty.

W roku 2017 również zapowiada się wzrost w głównych sektorach, o czym świadczy porównanie analogicznych okresów 2017/2016.

SPRZEDAŻ = RADIO

Nie ma lepszego dowodu na to że Radio jest skutecznym medium sprzedażowym, skoro cały sektor handlowy „Radiem stoi”. Aż 43% budżetów mediowych tego sektora jest lokowanych właśnie w Radio (2017 I-VIII).

„NOWA” SPRZEDAŻ STAWIA NA SPRAWDZONE MEDIUM

Za przykładem tradycyjnej sprzedaży ruszyła sprzedaż tzw. Internetowa. Część sektora handlowego sklasyfikowana jako tzw. E-COMMERCE odnotowała w ostatnim czasie aż 14,5%  wzrost wydatków reklamowych, a największy przyrost kwotowy przypadł właśnie na Radio. Rok do roku 2017 I-VIII / 2016 I-VIII  E-COMMERCE niemal podwoił wartość wydatków w Radio (wzrost o 81,6%), co dało temu medium 22% udział w torcie mediów.

FARMACJA RADIEM STOI

Branża mediowa na przestrzeni ostatnich lat zdążyła już przywyknąć do obecności produktów farmaceutycznych w bloku reklamowym. Strategia radiowa lidera, którego nazwy nie trzeba już nikomu przypominać, a zwłaszcza efekty tej strategii, spowodowały, że za jego przykładem poszli inni producenci. Skutkuje to rosnącą z roku na rok liczbą promowanych brandów farmaceutycznych: 337 w 2017 (I-VIII) z 315 w 2016 (I-VIII).

Radio na stałe wpisane jest w split mediowy tego sektora. Utrzymuje się na blisko 30% udziale w „torcie mediowym”.

MOTORYZACJA NATURALNIE RADIOWA

Dla producentów aut Radio zawsze było znaczącym medium i nic nie zwiastuje, że ta sytuacja się zmieni. Z 11% wzrostu wydatków mediowych w tym roku w stosunku do okresu ubiegłego (2017 I-VIII / 2016 I-VIII), najwięcej kwotowo przypadło na radio, co przełożyło się na jednopunktowy wzrost udziałów tego medium.

Wzrost nakładów finansowych w rynku radiowym jest odzwierciedleniem poziomu zaufania oraz wskaźnikiem skuteczności reklamy. Trudno o lepszy indykator niż sam rynek. Dobre wyniki słuchalności radia jako medium, dywersyfikacja świadczeń (realizacja coraz ciekawszych kampanii crossmediowych) oraz niekończąca się pomysłowość w kreacjach radiowych to tylko niektóre części składowe, które sprawiają, że Klienci inwestują w radio i będą w nie inwestować zapewne coraz więcej.


Autor: Aleksandra Czaja, Menedżer ds. Planowania Radia, Grupa Radiowa Agora

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ