Podwójne emocje: mundial w radiu!

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ

Właśnie rozpoczęły się sportowe emocje związane z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w Rosji. Pierwsze mecze Mundialu w Rosji mamy już za sobą, ale to występy Polaków rozgrzewają do czerwoności serca kibiców. Wszystkie rozgłośnie w Polsce przygotowały specjalną ofertę dla swoich słuchaczy z okazji mundialu: od dodatkowych serwisów sportowych przez magazyny publicystyczne, konkursy aż po pełne transmisje. Bo radio żyje emocjami, również sportowymi, i zawsze zmienia się i dostosowuje do bieżących wydarzeń.

SPORT NA POWAŻNIE

Niektóre rozgłośnie na czas mistrzostw zdecydowały się zwiększyć liczbę nadawanych serwisów sportowych. RMF FM nadaje dwa dodatkowe wydania „Mistrzowskich Faktów Sportowych”, stacje muzyczne Agory – Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda i Rock Radio – po trzy dodatkowe wydania serwisów sportowych, a w Antyradiu pojawiają się serwisy „Mundial w Antyradiu” (dwa wydania dziennie). Tok FM emituje aż dziewięć serwisów sportowych dziennie od poniedziałku do piątku i po siedem w soboty i niedziele. Radiowa Jedynka natomiast po każdym serwisie nadaje miniaudycje „Prosto z mundialu”.

SPORT PUBLICYSTYCZNIE

Oprócz tego rozgłośnie wprowadzają na antenę magazyny piłkarskie. W Radiu ZET codziennie o 15:40 pojawia się „Mundialowy magazyn piłkarski” z doniesieniami z piłkarskich aren – wynikami, informacjami, komentarzami i analizami. Specjalne wydania w tej stacji ma program „Sportowy Finał Tygodnia” nadawany prosto z Rosji (niedziele, godz. 20:00).

W RMF FM stałym komentatorem będzie Grzegorz Lato, legendarny polski napastnik i były prezes PZPN.

Program 1 w dniach meczowych nadaje 2-godzinne „Studio Mundial” w ramach którego pojawiają się wejścia na żywo z meczu, relacje z innych meczów rozgrywanych tego dnia, aktualności z Mistrzostw Świata, w tym rozmowy z ekspertami, gośćmi, wieści z bazy polskiej drużyny (godzina rozpoczęcia skorelowana z godzinami meczów).

W Programie 3 Polskiego Radia w trakcie trwania całego mundialu nadanych zostanie łącznie aż 54 wydań „Studia Mistrzostw Świata” (7:40 i 16:20, a w niedziele w audycji „Trzecia Strona Medalu” między 17:00 a 19:00).

W radiowej Czwórce „Poranny Przegląd Sportowy” zmienił nazwę w czasie Mistrzostw Świata na „Magazyn mundialowi” (dni powszednie, 7:45).

Tok FM wprowadził nowy specjalny program „Mundial w TOK FM” (codziennie o 11:40, a w dni powszednie także o 16:40), program ten będzie miał też swoje specjalne wydania po każdym meczu polskiej reprezentacji. Natomiast zamiast „Światopodglądu” pojawi się program „W cieniu mudialu” (od wtorku do piątku, 15:00-16:40).

Kamil Rutkowski informuje na bieżąco słuchaczy VOX FM, co dzieje się w naszej drużynie i jak wyglądają przygotowania do kolejnych meczów. Wszystkie ciekawostki można usłyszeć przez cały dzień w specjalnych wejściach.

SPORT NA ŻYWO

Wszystkie stacje oczywiście na bieżąco relacjonują poszczególne mecze. W większości stacji są to wejścia antenowe w trakcie meczów, tak jak w Trójce, gdzie pojawia się minimum pięć relacji w trakcie każdego meczu Polaków. Radio ZET przerywa program po każdej bramce i innym ważnym wydarzeniu boiskowym. Natomiast Program 1 Polskiego Radia – jak zawsze – prowadzi pełne transmisje wszystkich meczów polskiej reprezentacji.

SPORT ROZRYWKOWY

Ale sport w radiu to nie tylko informacja i publicystyka, ale również (a w niektórych stacjach – przede wszystkim) rozrywka. W Rock Radio przed meczami polskiej reprezentacji wynik spotkania będzie starał się przewidzieć Pepek – pies prowadzącego poranne pasmo Piotra Kędzierskiego, który towarzyszy mu w każdej audycji. RMF FM nadaje codziennie cykl „Legendy Mundialu” (10:30), w którym gwiazdy, sportowcy mówią o mundialu, kultowych piłkarzach i tych sportowych chwilach, które wywołały u nich największe emocje.  W trakcie całego dnia pojawiają się także krótkie wejścia Orłów Górskiego – piłkarze legendarnego trenera zdradzają tajniki strategii Górskiego.

W Radiu ZET w dni powszednie przed 9:00 Kamil Nosel opowiada ciekawostki o krajach-uczestnikach tegorocznego mundialu, a po 12:00 Agnieszka Kołodziejska proponuje alternatywy dla kobiet, które nie są żywo zainteresowane mundialem w cyklu „Fan-żony”.

W radiowej Czwórce w audycji „TOP czyli Trochę Optymizmu Popołudniem” (dni powszednie, 17:00-19:00) pojawia się wiele wejść tematycznych związanych z Mistrzostwami, m.in. o piłce jako bohaterze mudnialu, o treningach piłkarzy – na czym polegają, jak wykorzystuje się w nich nowe technologie, o ubraniach i butach sportowców czy rozmowy z Maciejem Końskim o nowoczesnych akcjach marketingowych związanych z piłką nożną z wykorzystaniem nowych technologii i nowych środków przekazu. W magazynie pojawią się też listy przebojów z krajów, które biorą udział w Mistrzostwach Świata.

Rock Radio łączy rozrywkę z akcją charytatywną: z okazji Mundialu rozpoczęła się akcja „Rock Radio gra dla Rak’n’Rolla”. Przez cały czas trwania mistrzostw Rock Radio będzie gościło na antenie znane postacie ze świata kultury i sportu, które będą próbowały przewidzieć wynik piłkarskich rozgrywek oraz podejmą wyzwanie żonglowania mundialową piłką. Każdy z gości złoży na podbijanej futbolówce swój autograf. Tuż po finale mundialu piłka z podpisami wszystkich gości trafi na aukcję charytatywną, a środki z aukcji trafią na konto Fundacji Rak’n’Roll.

SPORT KONKURSOWY

W radiu nie może zabraknąć też konkursów, organizowanych przez rozgłośnie samodzielnie lub we współpracy ze sponsorami. Radio Eska i Crunchips rozdają w porannym programie milion rubli w konkursie „Eska, dawaj!” – wystarczy powiedzieć, na co wyda się wygrane pieniądze.

W Radiu Wawa prowadzący w konkursie „Piłka, bramka, gol” sprawdzają sportową wiedzę słuchaczy i rozdają gadżety piłkarskie (m.in. szaliki, gwizdki, piłkarzyki), zaproszenia na pyszną pizzę, a przede wszystkim oryginalne piłki – dokładnie takie, jakimi grają piłkarze na Mistrzostwach i koszulki meczowe reprezentacji Polski. Piłkarskie gadżety rozdaje też Radio Złote Przeboje w konkursie „Jeden na jeden”.

W Radiu ZET można wygrać pobyt w luksusowym hotelu Diune w Kołobrzegu, telewizory od Allegro i Media Experta, a w plebiscycie na najlepsze piosenki do kibicowania – elektronarzędzia od Leroy Merlin.

W konkursie RMF FM trzeba napisać dwa wersy piosenki, która zagrzeje naszą reprezentację do gry, wykorzystując melodię marki Warka. W innym konkursie RMF FM, organizowanym z marką Blachotrapez, wybierany jest piłkarz naszej reprezentacji, który wg słuchaczy będzie największym bohaterem tych Mistrzostw Świata.

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ