Sztafeta I Love Radio w Biegu po Nowe Życie

16 maja 2022

14 maja w Wiśle odbył się 20. Bieg po Nowe Życie. Wystartowało aż 78 sztafet, w tym po raz pierwszy sztafeta I Love Radio z Sylwią Smołą i dr. Zygmuntem Kalicińskim.

Decyzję o konieczności przeszczepienia serca u Sylwii Smoły lekarze podjęli po wykorzystaniu wszystkich metod leczenia zastawki aortalnej. Operację przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w 2020 roku w Zabrzu. 20. Bieg po Nowe Życie to już 2. Bieg Sylwii Smoły po przeszczepieniu.

Do Wisły, by promować świadome dawstwo narządów, przyjechały znakomitości świata medycyny transplantacyjnej. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska-Ślizień, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Marek Jemielity,  prof. Michał Zakliczyński, prof. Małgorzata Sobieszczańska-Małek, dr hab. Justyna Izdebska, dr hab. Dorota Kamińska, dr Szymon Pawlak i dr Maciej Urlik.

Na starcie w Wiśle pojawił się również jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU). W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki genetycznie zmodyfikowanej świni człowiekowi. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci została podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni nerka świni była podłączona do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Test przebiegł pomyślnie. Doktor Montgomery był gościem Biegu w podwójnej roli jako lekarz i jako osoba po transplantacji serca.

W przededniu Biegu po Nowe Życie odbyła się siódma Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Wyróżnienia zaprojektował ponownie Andrzej Pągowski.

Na scenie pojawili się nagrodzeni w sześciu kategoriach. W kategorii „Osobowość polskiej transplantologii” nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach. Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii „Aktywni po transplantacji”, w kategorii „Media o transplantacji” docenione zostało wydawnictwo Motor-Presse Polska, a w kategorii „Aktywni po transplantacji” Ewa Żółtowska. W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca, przypomnijmy, że w zeszłym roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. Nagrodzone ośrodki to: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nagrodę specjalną Biegu po Nowe Życie otrzymało Miasto Stołeczne Warszawa.

20. Bieg po Nowe Życie wygrała sztafeta Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą poprowadził Rafał Mroczek. Na drugiej zmianie pomaszerował Rafał Kątny, na trzeciej Oleksy Kovtoniuk. Na drugim miejscu finiszowała sztafeta Wisły z Cezarym Trybańskim, Michałem Sobkowiakiem i Magdaleną Szajtauer. Trzecia była sztafeta Żywy Dowód Oddania z dr hab. Piotrem Domagałą, Bożeną Szumerą i Mariuszem Paszkielem. Przyznano także kilka nagród indywidualnych i „jubileuszowych” – wśród nich nagrodę dla 20. sztafety w klasyfikacji generalnej zespołu Warszawy w składzie: Grzegorz Tkaczyk, Małgorzata Polańska, Natalia Pieńkos.

Zwycięzcami i bohaterami Biegu po Nowe Życie co roku są osoby po przeszczepieniu, które w marszu nordic walking wraz z lekarzami, koordynatorami transplantacyjnymi, gwiazdami sportu i kultury promują świadome dawstwo narządów. I Love Radio dołączyło do partnerów medialnych 20. Biegu po Nowe Życie. Kolejny Bieg po Nowe Życie już we wrześniu w Warszawie!