20. Bieg po Nowe Życie

10 maja 2022


Jubileuszowy 20. Bieg po Nowe Życie już w sobotę 14 maja. Do Wisły przyjedzie ponad 40 przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej, lekarzy transplantologów, kardiologów, nefrologów, koordynatorów transplantacyjnych. I Love Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się w najbliższą sobotę w Wiśle. Jak co roku spotkają się tu osoby po przeszczepieniu, które w sztafetowym marszu nordic walking przejdą wspólnie symboliczny kilometr ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej – lekarzami i koordynatorami oraz partnerami.

Krótki dystans z wielkim przesłaniem

To miała być jednorazowa inicjatywa, mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat i cieszymy się na 20. spotkanie. To jest wielka wartość Biegu po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi transplantacji narządów, edukuje i uświadamia – cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.

Do Wisły przyjedzie ponad 40 przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej, lekarzy transplantologów, kardiologów, nefrologów, koordynatorów transplantacyjnych. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz,  dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM w Warszawie prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu prof. Marek Jemielity,  koordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Szymon Pawlak, koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Maciej Urlik, oraz kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii USK we Wrocławiu prof. Michał Zakliczyński i Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr hab. Karol Wierzbicki.

 „Drugie Życie”

Po pandemicznej przerwie powraca Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”, wyróżnienia zostaną wręczone już po raz siódmy. 13 maja w Hotelu Gołębiewski w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które zdaniem kapituły nagród szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej. Podczas Gali odbywającej się tradycyjnie dzień przed Biegiem po Nowe Życie na scenie pojawią się nagrodzeni w sześciu kategoriach: Osobowość polskiej transplantologii, Aktywni dla transplantacji, Media o transplantacji, Aktywni po transplantacji oraz Rok w polskiej transplantacji. Zostanie także wręczona nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie.

Już po raz szósty wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski. Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali między innymi nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikronaczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce  operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego. Gala jest ważną częścią Biegu po Nowe Życie, a Bieg po Nowe Życie jako całość ważną częścią Wisły – mówi burmistrz miasta Tomasz Bujok. Wydarzenie na trwałe wrosło w krajobraz miasta, jego idee są nam bliskie i nie wyobrażam sobie, by mogło odbywać się gdzie indziej. To przecież u nas wszystko się zaczęło – dodaje.

20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 14 maja o godzinie 15:00 na rynku w Wiśle.

I Love Radio w tym roku po raz pierwszy objęło patronat medialny nad Biegiem po Nowe Życie. Więcej informacji o polskiej transplantologii i samym Biegu na www.transplantologia.info.